Hakkımızda

Türkiye'de 1950’lerde yeni yeni  oluşmaya başlayan özel sektör , 1960’lı yıllarda ilerleyişine artan bir ivme ile devam etmekteydi. Ekinciler Holding’in temelleri de 1960’lı yıllarda atılmıştır. O yıllarda ticaret faliyetlerini sürdürmekte olan  Ali Ekinci(1988) , demir çelik üretiminin milli kalkınma hareketi açısından ne kadar önemli olduğunu görerek sanayiciliğe yönelmiştir.

Ekinciler, esas atılımını ise en büyük oğlu Orhan Ekinci’nin (1989) şirketin başına geçmesiyle gerçekleştirmiştir. Ali Ekinci’nin açtığı yoldan ilerleyen Orhan Ekinci, şirketin büyüme hamlesinin mimarı olmuştur.

1970’lerde Karabük’te haddecilik faaliyetlerine başlanmış, aynı dönemde dış ticaret ve uluslararası taşımacılık alanlarında da atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bu hızlı büyüme sonucunda 1986 yılında Ekinciler Holding kurulmuştur.

Ekinciler Holding, 1980’li yıllarda ihracata ağırlık vermiştir. Aynı dönemde İskenderun’da Ekinciler Demir Çelik Fabrikası açılarak üretime geçilmiştir. 1990’larda ise finansal hizmetler, kara ve deniz taşımacılığı ile genel inşaat taahhüt faaliyetleri öne çıkmıştır.

1990’lı yıllarda Ekinciler Holding, toplam kalite anlayışını benimseyerek bunu tüm grup şirketlerinde uygulamaya koymuştur. Böylece holding genelinde çağdaş bir yapılanmanın da startı verilmiş olur.

Ekinciler Holding, globalleşen dünyanın rekabet kurallarına başarıyla ayak uydurarak kalite odaklı faaliyetine, toplum için değer yaratma ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunma ilkesinden taviz vermeden devam etmektedir. İnşaat ve taahhüt, denizcilik, menkul kıymetler aracılığı ve demir-çelik sektörlerinin lider aktörlerinden olan Ekinciler Holding, kurucularından devraldığı mirası zenginleştirerek geleceğe taşıma hedefine doğru kararlı adımlarla ilerlemektedir.